Sytuacja gospodarek państw została poważnie zachwiana przez koronawirusa. UE przeznacza na zabezpieczenie miejsc pracy pracowników państw członkowskich 100 mld euro, jednak nie zmienia to faktu iż projekt pod szyldem "Unia Europejska" okazał się kolosem na glinianych nogach. Koronawirus uwidocznił puste slogany o integracji europejskiej oraz po raz kolejny udowodnił że UE pod postacią jaką znamy dzisiaj to jedynie twór uzależniający państwa mniejsze od kapitału państw takich jak Niemcy czy Francja.


Realny pogląd sytuacji jak reaguję wolny rynek i jego magiczna "weryfikacja" na sytuacje zagrożenia gospodarczego daję nam klasycznie USA. W tym kraju w przeciągu niecałych dwóch tygodni blisko 10 mln ludzi straciło prace i jest to największy skok liczby bezrobotnych od momentu monitorowania takich sytuacji. Eksperci przewidują że liczba ta może wzrosnąć jeszcze o kilka milionów, jednak dlaczego tak naprawdę ci ludzie, tak hurtowo tracą prace w krainie mleka i miodu ?
Odpowiedź jest bardzo prosta. System gospodarczy USA jak i wszystkie systemy zbliżone do kapitalizmu nie są przyjazne pracownikom a brak ingerencji państwa w gospodarkę powoduje chaos. Prywatne podmioty często ledwo wydolne finansowo w sytuacji dobrej koniunktury, w momencie zagrożenia zaczęły gwałtownie upadać i wraz z nią ludzie zaczęli tracić prace. USA często pozostawiając pracowników samych sobie zderzy się z problemem przyznawania zasiłków socjalnych dla blisko 10 milionowej grupy bezrobotnych. Kapitalistyczny chaos podmiotów prywatnych często nie jest wydajny na samym wolnym rynku poprzez brak zagwarantowania wzrostu gospodarczego, jednak czy socjaliści oferują jakąś skuteczniejszą alternatywę ?
Oczywiście, że tak!
Socjalizm poprzez swoją planistkę związuje ekonomicznie podmioty gospodarcze, gwarantując płynność kapitału między zakładami a co za tym idzie gwarantuje zdolność wypłacalności. Gospodarka socjalistyczna opierająca się na planistyce i braku dążenia bezpośrednio do zysku a w pierwszej potrzebie zaspokojenia potrzeb pracowników i rozwoju gospodarczego, nie zderza się z molochem spekulacji finansowych kapitalistów. Dzięki temu że każdy podmiot jest należy do robotników, zaś cenne za dany towar wyceniana jest nie na podstawie abstrakcyjnej wyceny kapitalisty, lecz logicznego algorytmu, który wycenia prace na podstawie jej trudności oraz czasu poświęconego do jej wykonania. Obalając już argumentacje liberałów w komentarzach. Nie, nie oznacza to że uszkodzony telewizor, który przez pracownika X, będzie wart więcej od telewizora sprawnego pracownika Y z racji dłuższego czasu wykonania. W takiej sytuacji mówimy o pracy niezbędnej do wykonania danego towaru lub usług, czas niezbędny to średni czas potrzebny do wykonania pracy wyliczany na podstawie pracy szerszego społeczeństwa. Socjalizm również w sytuacji zagrożenia dokonuje działań niezbędnych, które obce są państwom kapitalistycznych. Mowa tu o reglamentacji towarów czyli zachowaniu, które ma na celu dostosowanie popytu do podaży i ograniczenie konsumpcji do poziomu obniżonych w takich sytuacjach zdolności produkcyjnych.
Jak sami widzicie socjalizm jest w stanie dużo lepiej poradzić sobie z sytuacjami zagrożenia od gospodarki wolno rynkowej nie tylko w sytuacji zagrożenia. Automatyzacja oraz komputery pozwalają nam na wiele innych innowacji, które umożliwiają jeszcze większa wydajność systemu gospodarki centralnoplanowanej, która już i tak przewyższa system wolnorynkowy. Dlatego razem z nami promuj socjalizm i dołącz do Polskiej Partii Socjalistycznej !

PPS Szczytno (facebook)