My, ludzie polskiej lewicy – socjaliści, świadomi skutków kryzysu globalnego, który zagraża równowadze świata w jakim żyjemy i zatroskani aktualnym rozwojem wydarzeń w kraju, tworzymy porozumienie postępowych sił polskiej lewicy. Naszym celem jest obrona podstawowych wartości demokratyzujących naszą, europejską cywilizację. Są nimi sprawiedliwość społeczna i dobro człowieka.
Socjalizm rozumiemy jako ustrój nadrzędności pracy i godności człowieka nad kapitałem. Przypominamy, że  socjalizm – różnorodnie pojmowany – głosiły wybitne jednostki, by wymienić Adama Mickiewicza, Edwarda Abramowskiego, Stefana Żeromskiego, Marię Dąbrowską a także Józefa Piłsudskiego i Ignacego Daszyńskiego. Wyrazem socjalizmu w systemie prawa jest uznanie znaczenia państwa oraz wskazanie innych – niż  wprowadzone po 1989 roku – rozwiązań gospodarczych i społecznych. Wymaga to przywrócenia państwu obowiązków i funkcji, które pozwolą mu skutecznie zapewnić realizację powszechnych powinności społecznych jak ochrona zdrowia, edukacja, emerytury. Niezbędne jest odejście od liberalizmu ekonomicznego, który skutkuje biedą, upadkiem kultury i funkcjonowaniem wartości, które rozbijają wspólnotę obywateli. Zysk materialny nie powinien stanowić nadrzędnej wartości.

 
Kryzys polskiej lewicy widoczny jest na każdym  kroku, co skutkuje brakiem jej możliwości wpływania na rozwój społeczny i reprezentowanie rzeczywistych interesów większości obywateli. Obserwujemy wykluczanie z dyskusji publicznej lewicowej analizy rzeczywistości i usuwanie z historii Polski tradycji i dokonań lewicy.
Jesteśmy ofiarami  kryzysu spowodowanego błędną, neoliberalną polityką gospodarczą i społeczną. Jesteśmy opanowani przez biurokrację, korupcję i rynek. Coraz mniej jest miejsca dla człowieka, jego nadziei i marzeń. Już nikt dziś nie wierzy, że ma wpływ na świat, który toczy się pod dyktando ponadnarodowych korporacji  i grup finansowych . Potrzebny jest wspólny antykapitalistyczny i antykorporacyjny front lewicy, który wyraziście określi interesy świata pracy na tle interesów kapitału i postawi wyraźną linię podziału.
Musimy zrobić porządek wokół siebie, posprzątać po 25 letniej nieudanej, nieuczciwej i niesprawiedliwej polskiej transformacji, która przyniosła w wielu dziedzinach regres ekonomiczny, rozwarstwienie społeczne, upadek pozytywnych  relacji  międzyludzkich, pogłębiający się chaos w państwie i niebezpieczne dysproporcje pomiędzy regionami  kraju.
Nie godzimy się na to, aby „naprawa Rzeczypospolitej” związana była z tanim populizmem i kolejny raz polegała na totalnej wymianie kadr jednej opcji politycznej na drugą oraz zastępowaniu prawd jednej opcji prawicowej na prawdy drugiej opcji prawicowej. Nie zgadzamy się na ograniczanie pluralizmu poglądów i usuwaniu mechanizmów demokracji obywatelskiej z życia publicznego.
Współczesny świat i Polska muszą mieć perspektywę rozwojową jako struktura obywatelska i demokratyczna. Nie da się dalej budować życia opartego na niesprawiedliwości, egoizmie bogatych, braku perspektyw i dominacji rynku nad człowiekiem. Wierzymy, że jest możliwy świat bez wyzysku i nierówności.
Socjaliści umiejący odpowiedzieć na problemy współczesności, które przyniosła globalizacja, rewolucyjny postęp w technologii i powstanie nowej formacji – społeczeństwa informacyjnego, potrafią przywrócić ludziom nadzieję.
Opowiadamy się za solidarnym działaniem na rzecz jedności europejskiej i przyjęcia przez Unię Europejską bardziej socjalnego i federacyjnego modelu. Przeciwni jesteśmy budowaniu ładu światowego na wyścigu zbrojeń i filozofii odstraszania. Polska powinna zaangażować się w obronę i budowę infrastruktury pokoju i porozumienia międzynarodowego, a nie wojny.
Trzeba raz na zawsze zamknąć okres rozliczeń i nienawiści, jak to zrobiło wiele roztropnych społeczeństw po latach podziału Europy, do jakiego doszło po koszmarze II wojny światowej.
Jesteśmy za dekadą pokoju i spokoju społecznego zarówno w stosunkach międzynarodowych jak i relacjach obywatelskich w naszym kraju, w miejsce ciągłej walki, zemsty i nienawiści.
W formułowaniu swych celów politycznych odwołujemy się do dorobku najstarszej polskiej formacji politycznej – Polskiej Partii Socjalistycznej, która w swojej 125 letniej historii łączyła walkę o sprawiedliwość społeczną i solidarność międzynarodową z głębokim patriotyzmem.

Warszawa  9 marca 2016 roku